תשוקה בזוגיות

רגע לפני ששוברים את הכלים – כדאי לקרוא את המדריך שלנו בנושא חוסר תשוקה בזוגיות, לבדוק את רשימת המטפלים הזוגיים ולפנות לטיפול זוגי.

תשוקה בזוגיות איור

הדברים שמשפיעים על התשוקה בזוגיות ופוגעים בה

סיפורי ההתאהבות מתחילים בדרך כלל בהתלהבות, עם תחושת אופוריה ופרפרים בבטן. זוגיות בראשיתה גורמת לנו לאהוב את תחושת ההתאהבות, להתלהב מקשר חדש ולהרגיש שנמצא האחד או האחת – עוד לפני שמכירים לעומק את בן הזוג. העתיד נראה ורוד ויש תחושה של אושר ושמחה. התשוקה בזוגיות נמצאת בשיאה ונראה ששום דבר לא יכול לשנות זאת.

אבל תשוקה לבדה אינה מספיקה כדי להחזיק קשר, ואם יש גם יחסים קרובים, אהבה ורצון לזוגיות, הקשר מתפתח ונמשך לאורך זמן. אבל מה קורה כשהמציאות, השגרה, מטלות היום־יום ואולי גם גידול ילדים משתלבים במערכת היחסים? לפעמים הזוגיות עוברת שינויים, טלטלות, כעסים, מתחים. יש ילדים שצריך לקום אליהם בלילה, יש עיסוק בפרנסה, בקריירה, בשינויים שכל אחד מבני הזוג עובר וזה עלול להשפיע על התשוקה בזוגיות ולפגוע בה.

האם זה נורמלי לחוות חוסר תשוקה בזוגיות באמצע החיים?

זוגיות לאורך זמן משנה את פניה, וזה לא בהכרח רע. ההיכרות הקרובה יכולה ליצור אינטימיות גדולה יותר, פתיחות וביטחון, אך יכולה ליצור גם תחושה של שגרה, של חוסר תשוקה ואף שעמום.

זוגות החיים יחד זמן רב וגם זוגות טריים יכולים לחוש פתאום שההתלהבות נגמרה ונשאר זוג שגר יחד ומנהל בית ומשפחה. החיים העמוסים, מטלות השגרה וההיכרות הקרובה יכולים ליצור תחושה שאין הפתעות, שהכול מוכר וצפוי וחוזר על עצמו.

הגורמים לירידה בתשוקה בין בני זוג

הירידה בתשוקה המינית בין בני זוג יכולה לנבוע מסיבות רבות, היא יכולה להפריע מאוד והיא יכולה להתקבע כסוג אחר של מערכת יחסים. ישנם זוגות שעם השנים התשוקה דעכה והם המשיכו בשגרת חיים ללא תשוקה בזוגיות ולפעמים גם ללא יחסי אישות או אינטימיות.

אבל אצל רוב האנשים לתשוקה יש חשיבות במערכת היחסים וכשהיא חסרה זה עלול להביא לתחושה שהקשר צריך להסתיים. ישנם זוגות שמרגישים שהזמן, השגרה וההרגל גרמו לירידה בתשוקה ולא ניתן לשנות זאת. לא פעם בני זוג או אחד מבני הזוג חש תסכול מכך שעליו להמשיך לחיות חיים ללא תשוקה מינית כפי שחווה בתחילת הקשר.

זוגות שרוצים לנסות לטפל בחידוש התשוקה ביניהם או בשלל בעיות בתחום המיני פונים לטיפול זוגי. בין הסיבות לפנייה לטיפול אפשר לציין:

• ירידה בחשק המיני של אחד מבני הזוג או של שניהם
• יחסי מין בתדירות לא מספקת
• בעיות בתפקוד המיני של אחד מבני הזוג
• חוסר תקשורת וחוסר שיתוף פעולה
• התמודדות עם טראומות בתחום המיני
• משבר ביחסים לאחר בגידה
• רצון לחדש ולהעיר את התשוקה בזוגיות
• רצון לשפר את ההנאה המינית
• בעיות רגשיות של אחד מבני הזוג המשפיעות על התפקוד המיני

איך לשמור על תשוקה בזוגיות?

אחד המכשולים המשפיעים על תשוקה בין בני זוג הוא השגרה וההרגל, ולכן היפוכם יכול להיות חידוש והפתעה. הלא נודע תמיד מסקרן יותר ומסעיר יותר, וזו ההתלהבות הגדולה של יחסי מין חדשים. אנשים שחוו מיניות בפרק ב' מדווחים על תשוקה מחודשת אחרי הרגל של שנים. אבל לא חייבים לפרק כדי לבנות מחדש.

דווקא על רקע ההיכרות העמוקה, הידיעה של ההעדפות של כל אחד מבני הזוג, היחסים המורכבים והביטחון רב השנים יכולים להיות קרקע פורייה לחידושים.

תשוקה בזוגיות תמונה

אובדן התשוקה אינו בהכרח סוף היחסים הזוגיים

תשוקה בזוגיות יכולה להתעורר ממחשבה, ממראה, מדיבור, מסרטים, מביצוע משהו חדש ומסעיר, ממעשה מסוכן, ואת כל אלה ניתן לשלב גם במערכת יחסים קיימת כדי לשדרג אותה ולהצית בה אש חדשה.

המינונים של התשוקה בין בני זוג יכולים להשתנות עם הזמן בהתאם לתקופות שונות בחייהם המשותפים ובחיי כל אחד מהם באופן נפרד. כשיש מחויבות, חברות, אינטימיות, אהבה ורצון להיות יחד, ניתן להפוך את ההרגל לשונה, את המוכר למחודש ואת הידוע לציפייה להפתעה.

יש הטוענים שדווקא החברות שנוצרת בין בני זוג פוגעת בתשוקה, אך ניתן להשתמש בהיכרות הקרובה ובביטחון בבן הזוג כדי לעשות דברים חדשים ומסעירים, לשחק משחקי תפקידים, להשתמש באביזרים שונים, לממש פנטזיות, להעז יותר.

איך להחזיר את התשוקה לזוגיות?

זוגיות היא דבר מורכב, ולמיניות יש חלק חשוב במערכת היחסים. לפעמים התשוקה המינית יכולה לקבוע את עתיד היחסים, ולכן אם יש זוגיות טובה, אפשר לנסות לחדש ולהפתיע.

לשנות דפוסים מוכרים, לצאת לבלות בשניים, למצוא זמן איכות לשיחות ללא עיסוק בדברים אחרים, לנסוע לטייל, לצאת לחופשות זוגיות, להתקשר זה אל זה ולהתעניין במה שקורה במהלך היום, לשלוח הודעות מפתות, ללבוש ביגוד מפתה, למצוא פעילויות משותפות או תחומי פנאי משותפים – להרגיש שוב שניים שיש להם רק זה את זה.

טיפול זוגי להחזרת התשוקה בין בני זוג

אם חשים שיש צורך בסיוע נוסף כדי לשפר את היחסים האינטימיים, כדאי לפנות לקבלת ייעוץ זוגי. בטיפול זוגי ניתן להתגבר על קשיים ומשברים כדי להצליח לשמר את היחסים ולשדרג אותם למשהו טוב יותר משהיו.

המטרה בטיפול זוגי היא לשפר את התקשורת, להחזיר את התשוקה בזוגיות, לייצר פתיחות לצרכים המיניים והרגשיים של כל אחד מבני הזוג כדי להשיג קשר מכיל ומספק.