זוגיות במשבר

רגע לפני ששוברים את הכלים – כדאי לקרוא את המדריך שלנו בנושא זוגיות במשבר קשה, לבדוק את רשימת המטפלים הזוגיים ולפנות לטיפול זוגי.

זוגיות במשבר איור

זוגיות במשבר קשה – מה עושים?

זוגות רבים חווים במהלך חייהם תקופות של מתחים, ויכוחים ובעיות, ולפעמים הקשר הזוגי מגיע לנקודת משבר שבה לא בטוח שניתן יהיה לשקם אותו. זוגיות במשבר מציבה את עתיד הקשר בין בני הזוג בסימן שאלה והמעמסה הרגשית עליהם יכולה להיות גדולה וקשה. זוגות שחווים משבר נמצאים בטלטלה נפשית והקושי הזה מעיב על כל חלק בחייהם, דווקא בגלל שהוא משמעותי וחשוב להם.

משברים בתוך זוגיות יכולים לקרות בשל סיבות רבות, החל מבגידה באמון, קשר מחוץ לנישואים, מצבי חיים משתנים כמו מחלה, שינוי מקום מגורים, פיטורים או מוות של אדם קרוב. אירועים שונים יכולים לערער את האיזון העדין שהושג לאורך זמן בין שני בני אדם שמנהלים חיים עצמאיים נפרדים אך גם חיים משותפים ושיתופיים. גם כשאין כל אירוע משמעותי לא תמיד פשוט להתנהל בשניים, כשלכל אחד רצונות וצרכים משלו.

עם הזמן, בקשר זוגי מגיעים להבנות וליכולת להכיל זה את זה על כל המורכבות. כל שינוי בחיים מצריך הסתגלות למצב החדש, גם אם מדובר על אירועים משמחים כמו לידה, שיפוץ בית, עזיבת ילדים גדולים את הבית ועוד.

אילו בעיות עלולות לגרום לקרע בזוגיות?

כשהקשר הזוגי מתחיל להתערער, קשה להתעלם מכך והוא משפיע לא רק על בני הזוג אלא גם על סביבתם ובני משפחה אחרים. האווירה בבית משתנה, היחס לילדים עלול להשתנות והתחושה יכולה להיות קשה לכולם. כפי שהמסגרת הזוגית יכולה להטעין את בני הזוג ולהעצים אותם, כך היא יכולה גם לערער אותם ואת משפחתם ולגרום לחרדות, הזנחה וחוסר אנרגיה.

כשבוחנים את הנושא המורכב זוגיות במשבר, מאמרים רבים נכתבו על כך ועמדו על סוגים שונים של בעיות העלולות לגרום לקרע.

זוגיות במשבר על רקע מיני

כשהמשיכה המינית שהייתה בתחילת הקשר כבר אינה מרגשת, אין קרבה או רצון לאינטימיות, הקשר הזוגי נמצא במדרון חלקלק והמשבר עלול להביא לסיומו. לפעמים החיים שוחקים, השגרה מאתגרת, גידול הילדים ונטל הפרנסה גורמים לשינוי במערכת היחסים הרומנטית.

כשלא מדובר בתקופה קצרה וחולפת, אלא בזוגיות שנמצאת במשבר שהולך, מעמיק ומוביל לחוסר תקשורת, עלול להיות משבר עמוק בזוגיות, שאף יכול להוביל לניהול קשרים מחוץ לנישואים ולהעמקת הקרע.

זוגיות במשבר על רקע הורות

בני זוג בתחילת דרכם חווים קשר זוגי מסוג מסוים, תחומי עניין ועיסוקים של צעירים. כשהמשפחה מתרחבת ישנם לחצים והתמודדויות שעלולים לערער את הזוגיות שהשתנתה. זוגיות במשבר לאחר לידה היא תופעה העלולה להיגרם משינוי באופי היחסים וכניסת גורם שלישי למשוואה.

אומנם הולדת ילד היא שמחה גדולה וגם ציפייה חברתית ואישית בדרך כלל, אך בפועל לא תמיד קל להפוך פתאום להיות הורה. שום דבר לא מכין זוגות צעירים לשינוי הגדול שמצפה להם, וגם הזוגיות נדרשת להיות דינאמית ומשתנה לאור התוספת למשפחה.

מלבד הצורך לדאוג לתינוק רך מסביב לשעון, יש הבנה שהשינוי הזה הוא לתמיד, שמעתה החיים ייראו אחרת, ולפעמים ההבנה הזו יכולה להיות לא פשוטה. כמו כן, המיניות בין בני הזוג חווה טלטלה עקב ההיריון והלידה, הטיפול בתינוק, ההנקה, חלוקת התפקידים והמחסור בשעות שינה.

זוגיות במשבר תמונה

זוגיות במשבר על רקע ניהול הבית

הבית מתנהל כיחידה אורגנית שבה תפקידים רבים ופעילויות שיש לעשות. כשנוספים גם ילדים למשפחה, כמות המטלות השגרתיות עולה ואיתה הצורך בחלוקת תפקידים נכונה. בניהול הבית יש צרכים של ניקיון, ארגון, קניות, אירוח, הסעות, טיפול בילדים, בישולים ועוד, ויש צורך בשיתוף פעולה של כל המעורבים, ובעיקר ניהול של שני בני הזוג.

כל אחד מההורים מגיע מבית, מהרגלים וממשפחה שבה התנהלו הדברים בצורה מסוימת, וייתכן שזה משפיע על הדרך שבה כל אחד מבני הזוג מעוניין לנהל את הבית ואף לחנך את הילדים. כשאין הסכמה ואין תקשורת על נושאים אלה, עשויים להתפתח מתחים המעיבים על הקשר ואף עלולים להגיע לכדי זוגיות במשבר קשה.

זוגיות פרק ב' במשבר

זוגיות בפרק ב' יכולה להישמע על פניו כדרך מצוינת ליהנות שוב ממערכת יחסים זוגית טובה. אבל מתברר שרוב האנשים אינם לומדים מטעויות העבר וחוזרים עליהן גם בקשר החדש, על מורכבותו. זוגיות פרק ב' במשבר היא תופעה רווחת הרבה יותר משנדמה, והסיבות העיקריות לכך הן החששות והפחדים שמלווים את בני הזוג בעקבות מערכת היחסים הראשונה והקשיים שלה.

כמו כן, אנשים אינם נוטים להשתנות, ולכן פעמים רבות אותן תכונות או התנהגויות שהפריעו לקשר בפרק א' חוזרים ומאתגרים את הזוגיות. מלבד בני הזוג, לפעמים בפרק ב' יש בני משפחה נוספים כמו ילדים ונכדים, יש נכסים שאינם משותפים, והמורכבות יכולה ליצור מתחים.

איך ניתן לשקם זוגיות במשבר?

במצב בו ישנה זוגיות במשבר קשה, עולה השאלה מה עושים כדי להעלות את מערכת היחסים על מסלול של פתרון. פעמים רבות הם מתקשים לראות איך יוצאים מהמצב ואיך משקמים את מערכת היחסים.

למרות התחושות הקשות, המאבקים והקושי הנפשי, לפני שמפרקים את הזוגיות ומרימים ידיים, רוב הזוגות שינסו לטפל במצב יופתעו לראות שניתן ליצור זוגיות שתצמח מהקושי.

ההזדמנות לשינוי יכולה לפתוח פתח ליחסים הבנויים על אמון, הבנה ויסודות יציבים יותר מאלו שהיו בעבר. כדי לעשות זאת, בדרך כלל יש צורך בגורם שלישי, כמו טיפול זוגי שיאפשר לבני הזוג ללמוד כלים יעילים להתמודדות טובה יותר עם אתגרי החיים.