בעיות בזוגיות

רגע לפני ששוברים את הכלים – כדאי לקרוא את המדריך שלנו בנושא קשיים בזוגיות, לבדוק את רשימת המטפלים הזוגיים ולפנות לטיפול זוגי.

בעיות בזוגיות איור

איך מתמודדים עם בעיות בזוגיות?

זוגיות טובה יכולה להיות כוח שמביא להצלחה, לביטחון, לשותפות ולחברות, ורוב בני האדם רוצים למצוא ולטפח זוגיות טובה. יש לזוגיות השפעה על האושר, השלווה הנפשית יחד עם אפשרות לקיים משפחה ולחוות את החיים בשניים. אך אם הזוגיות אינה טובה, יש לה פוטנציאל להיות כוח הרסני וקשה, והיא משפיעה על כל חלקה טובה בחיי האדם.

כל אדם הוא שונה, יש לו רצונות, תוכניות ואופי משלו, ואם מנהלים את החיים יחד בשיתוף, גם שונות וגם ניגודים יכולים להצליח לשתף פעולה, כפי שאנו מתנהלים בכל תקשורת בין אישית. אבל לעיתים בעיות בזוגיות מתדרדרות לכדי משברים, שאם לא מטפלים בהם הם עלולים להוביל לנתק ואף לפרידה.

לפעמים בעיות בזוגיות הן רק מהמורות בדרך

זוגיות היא שילוב בין שני אנשים שבאים מרקע שונה, ממשפחה אחרת ועם תפיסות, דעות, דרך חינוך משפחתית ורצונות שונים. ההתאהבות פעמים רבות אינה מביאה לידי ביטוי את השונות ואת האתגרים של חיי השגרה, ואלה מגיעים עם הזמן.

קשיים בזוגיות יכולים להתחיל כשהמציאות המורכבת מביאה את הצורך להתפשר, לוותר, לראות את הצד השני, ולפעמים יש בכך מורכבות מאתגרת. האופוריה של ההתאהבות הראשונית יכולה להתעמעם לצד הצדדים הפחות נוחים של בני הזוג, ביחד עם שגרת החיים.

הרבה מאוד סיפורים, הצגות ושירים נכתבו על זוגיות והמהמורות שהיא עלולה לשאת, וכפי שכתב היינריך היינה: "חיי נישואין דומים לים סוער ששום מצפן טרם הומצא על מנת שיעזור להפליג בו". קושי בזוגיות יכול להתפתח על רקע שלל סיבות ומשברים, וחלק מהזוגות מגיעים לקבלת טיפול זוגי כדי לנסות לשפר את מערכת היחסים ואת הקשר ביניהם.

קשיים בזוגיות בהחלט יכולים להיות אתגר משמעותי

בני זוג טריים רואים את עתידם המשותף, חולמים על הקמת משפחה והעתיד נראה ורוד מתמיד. כמובן שאין בכך כדי לנבא שחורות או לתאר מצב ודאי, שכן יש זוגות שחיים בנחת, ביחסים מצוינים ועם כבוד הדדי ואהבה עשרות שנים. ועם זאת, יש גם לא מעט בעיות בין בני זוג ואנו עדים לעלייה מתמדת בשיעורי הגירושים בעשרות השנים האחרונות ברחבי העולם וגם בישראל.

אתגרי היום־יום הם חלק מניהול חיי משפחה, קריירה, זוגיות, הולדת ילדים וגידולם, תחביבים, בילויים ובני משפחה מורחבת. כל אלה יכולים להוביל למתחים, לכעסים, למריבות, לחוסר גיבוי ואף לריחוק.

בעיות בזוגיות תמונה

מוקדי המתיחות השכיחים המובילים לבעיות בזוגיות

רוב בני הזוג המצויים במשבר ומגיעים לטיפול מתארים מתחים שהגיעו על רקע של סיבות שכיחות:

חלוקת תפקידים – חלוקת תפקידים במשפחה וקבלת החלטות משותפות הן מהסיבות הנפוצות למתחים ומריבות בזוגיות. התא המשפחתי שהתרחב מצריך שלל משימות וחלוקת תפקידים, שלפעמים גורמים לטענות על חוסר איזון בנשיאה בנטל בענייני גידול הילדים, מטלות במשק הבית, עול הפרנסה, יציאה לחופשות, בילויים, תחביבים ועוד.

בעיות באמון או בגידה – מערכת יחסים זוגית מושתתת על אמון, וכשזה מופר או שזה רק בגדר חשש או חשד, הזוגיות עלולה להתערער ולהגיע למדרון תלול שמוביל אף לפרידה. בגידה באמון יכולה לגרום למריבות, לקשיים, לחוסר אמון בזוגיות עד כדי חוסר יכולת לחיות יחד.

קשיים בזוגיות – כל אחד מבני הזוג הוא אדם בעל דעות ואמונות, ובדרך כלל זוגות מצליחים לגשר על פערים אלה אם הם מכבדים זה את דעותיו של זה. אבל במקרים לא מעטים שוני עלול לגרור מתחים, האשמות, רצון לכפות על השני את הדעות, עד כדי חוסר תקשורת או תקשורת שלילית.

קשרים עם המשפחה המורחבת – לא פעם בני זוג נתקלים בקושי עם בני המשפחה של בני הזוג אשר גורמים למתחים ועלולים לעורר בעיות וזעזועים בזוגיות. לפעמים יש חוסר הערכה לבן הזוג, מתחים וטענות על רקע גידול הילדים וחינוכם, בילוי בחגים, השקעת זמן בבני משפחה אחרים ועוד.

חינוך הילדים – כל אחד מבני הזוג מגיע עם מטען של ערכים ואופן גידול וחינוך הילדים. כשאין הסכמה בין בני זוג על דרך משותפת יכולים להיווצר מתחים ומריבות.

חלוקת התקציב המשפחתי – כשאין הסכמה על ההוצאות המשפחתיות ועל ההוצאות של כל אחד מבני הזוג יכולות להתפתח מריבות, ועם הזמן נוצרת מרירות.

יחסים אינטימיים – לעיתים נוצרים פערים ביחס לתדירות ואופן קיום יחסי המין בין בני זוג, שעלולים להוביל למתיחות, לכעסים ואף לבגידה.

איך להתגבר על קשיים בזוגיות?

כשזוגות מגיעים לטיפול זוגי הם בדרך כלל מעוניינים לנסות לאחות את הקרעים ולהציל את הזוגיות. זוגות התוהים איך להתגבר על קשיים בזוגיות מגיעים בניסיון לגשר על הפערים באמצעות מטפל או מטפלת שתוביל אותם לפתיחות, לדיבור כן וישיר, לתקשורת מאפשרת ולנכונות להקשיב.

טיפול זוגי ניתן על ידי אנשי מקצוע שהוכשרו לכך כמו מטפלים רגשיים, פסיכולוגים, עובדים סוציאליים קליניים ועוד. בטיפול ניתן לאתר את שורש הבעיה, שלפעמים נחבא מתחת לשלל רעשי השגרה והמתיחות הקיימת. מתווך חיצוני יכול לראות את מערכת היחסים הזוגית מזווית אחרת ולסייע לבני הזוג לחזור לחיי זוגיות טובה, מכבדת ואוהבת.