בדידות בזוגיות

רגע לפני ששוברים את הכלים – כדאי לקרוא את המדריך שלנו בנושא תחושת בדידות בתוך זוגיות, לבדוק את רשימת המטפלים הזוגיים ולפנות לטיפול זוגי.

בדידות בזוגיות איור

בדידות בקשר הזוגי

קשר זוגי נשמע כמו ההפך מבדידות, הפתרון לחיים טובים ומאושרים, קשר שאמור לספק לכל אחד מבני הזוג קרקע לשיתוף, לתחושת שייכות וליכולת לחוות את החיים יחד. לפעמים בני זוג מתחילים את הקשר באופן הרמוני, בשיתוף, בחוויות זוגיות, ברומנטיקה, באהבה ובאינטימיות גדולה, אך עם הזמן תחושת ה"ביחד" מתרופפת. כל אחד מבני הזוג מוצא את עצמו בתוך תחושת בדידות בזוגיות שגדלה עם הזמן ומשפיעה על הקשר הזוגי אך לא רק עליו.

הזוגיות היא קשר בסיסי וצורך נפשי של האדם לשתף אדם קרוב ולעבור איתו את שגרת החיים על מורכבותם. הקשר הזוגי אמור לספק בדיוק את זה, אך לפעמים לא רק שהוא לא מהווה מזור, הוא אף גורם לקשיים שמשפיעים על החיים בכלל וגורם לסבל נוסף ולתחושת בדידות.

תחושת בדידות בתוך זוגיות

כשהקשר הזוגי אינו ממלא את ייעודו וגורם לתחושת בדידות בתוך זוגיות, הדבר משפיע לא רק על הקשר בין בני הזוג אלא על החיים של כל אחד מהם גם מחוץ לזוגיות. הקשר עם אדם נוסף אמור להקל על ההתנהלות השוטפת ולהעביר חלק מהמטלות לאדם נוסף, לראות בו שותף ולפעמים משענת כשנתקלים במהמורות לאורך הדרך. אבל לפעמים האדם שאמור להיות החלק השני, השותף לדרך כבר אינו מהווה תמיכה אלא גורם לקשיים נוספים, לתחושת בדידות ולתחושת מועקה.

במקרים כאלה עלולות להתפתח התנהגויות שבאות למלא את החלל ולפצות על היעדר תמיכה או אינטימיות בזוגיות, כמו התמכרות לעבודה ובילוי שעות רבות מחוץ לבית, ניהול מערכות יחסים אינטימיות נוספות מחוץ לזוגיות ומתחים בתוך הבית.

מדוע נוצרת בדידות בתוך מערכת יחסים?

מערכת יחסים זוגית אמורה להיות שותפות בחיים, במסגרת משפחתית, בחלוקת נטל הבית, בגידול הילדים ועוד. ברוב מערכות הזוגיות ההתחלה נראית מבטיחה, השנים הראשונות מלאות בבילויים ובעשייה זוגית ושיתוף, אך לפעמים ההמשך הופך להיות שונה. השגרה השוחקת, חלוקת התפקידים בבית, הקשיים האישיים, נטל הפרנסה ולפעמים גם ההורות מעמידים אתגרים לא מעטים בפני בני זוג. כשלא מתאפשר שיתוף בקשיים, בהצלחות ובחיי היום־יום של כל אחד מבני הזוג, נוצר ריחוק, שהולך ומעמיק.

בדידות בנישואין היא תופעה רווחת הרבה יותר משנדמה, ופעמים רבות היא מוצנעת ומוסתרת ואינה נראית אל החוץ. לא פעם זוגות חיים במצב של בדידות במערכת היחסים, בניכור לאורך שנים רבות ובתחושת פספוס ודכדוך. הפער בין החלום למציאות לפעמים גדול ולא קיימת יכולת לייצר משוואה חדשה לזוגיות בחיי השגרה.

בדידות בזוגיות תמונה

מהם הסימנים לבדידות במערכת יחסים זוגית?

בני זוג החולקים בית, משפחה, מיטה וזוגיות באופן רשמי לא תמיד חשים שהם נמצאים בתוך מסגרת המספקת להם תחושת זוגיות. יש זוגות שהבדידות מביאה אותם לפעולות הרסניות, להתמכרויות, לאלימות ולתחושת ניכור וזרות המשפיעה על כל בני המשפחה. מצבים נפשיים כמו דיכאון, חרדה, כאבים גופניים, ירידה ביעילות המערכת החיסונית, חוסר ריכוז ועוד יכולים להיות סימנים המעידים על קשיים רגשיים שחווה האדם, היכולים להיות קשורים לקשיים בזוגיות.

לפעמים כל אחד מבני הזוג מוצא לעצמו עיסוקים שאינם כוללים את בן הזוג השני, נפגש עם חברים נפרדים, יוצא לבילויים נפרדים ומשתף אנשים אחרים בדברים שקורים לו במהלך היום־יום. לא תמיד מצב כזה מעיד על בעיות בזוגיות, אך לפעמים הצורך להפיג את הבדידות בזוגיות מוביל לחיפוש אלטרנטיבות.

יש בני זוג שחיים בתחושת בדידות בתוך מערכת זוגית לאורך שנים ולא רואים דרך לשנות את המצב. יש כאלה שמחליטים להמשיך לחיות כך למען הילדים, יש המוצאים קשרים אחרים במקביל, יש בני זוג המשלימים עם המצב או שבסופו של דבר מחליטים להיפרד.

האם צריך "לפרק את החבילה" בעקבות תחושת בדידות בזוגיות?

בדידות בתוך מערכת יחסים זוגית יוצרת כעס, תסכול וייאוש, בעיקר אם יש תחושה שאין מוצא וכך ייראו החיים גם בעתיד. לפני שמרימים ידיים ומפרקים קשר זוגי ומשפחתי, כדאי לנסות לגשר על הפערים, להבין מהם הטריגרים היוצרים מתיחות ומביאים לבדידות ולחוסר תקשורת בזוגיות.

כיצד ניתן לטפל במצב של בדידות בזוגיות ולשפר את הקשר?

בדידות בזוגיות נוצרת לפעמים כתוצאה של שחיקה וחוסר השקעה במערכת היחסים. זוגיות היא שיתוף של שני בני זוג שלכל אחד מהם אישיות, צרכים, רצונות, שאיפות וחלומות, והדרך לשמור עליה מצריכה תשומת לב. כשבני הזוג מפסיקים לשמר את האיזון העדין בין הצרכים של שניהם, החיבור מתרופף והקשר נשחק. כדי לחזק את הקשר יש צורך במודעות לבעיה, ברצון לשפר את הקשר ולהחזיר למערכת היחסים את האינטימיות.

בילוי זמן איכות זוגי, יציאה לחופשה בשניים, הגברת האינטימיות, שיתוף והעלאת התקשורת הם דרכים לשינוי ולשיפור מערכת היחסים. במקביל, ניתן להסתייע בייעוץ מקצועי ובטיפול זוגי כדי למצוא את הדרך להחזיר ליחסים את הזוגיות והאינטימיות.

לעיתים יש צורך לעזור לבני הזוג לראות את המקור לקונפליקטים ביניהם וליצור תקשורת טובה של הבנת הצד השני. תהליך של טיפול זוגי בעזרת מטפל מוסמך ומנוסה יכול לגשר על פערים ולהחזיר את תחושת השיתוף ואת הרצון לשפר את המערכת הזוגית, גם לאחר שנים של תחושת בדידות בזוגיות.