אמון בזוגיות

רגע לפני ששוברים את הכלים – כדאי לקרוא את המדריך שלנו בנושא בעיות של חוסר אמון בזוגיות, לבדוק את רשימת המטפלים הזוגיים ולפנות לטיפול זוגי.

אמון בזוגיות איור

איך בונים אמון בין בני זוג?

אמון בין בני אדם הוא בסיס מרכזי לכל קשר, בעיקר כאשר מדובר על מערכת יחסים מתמשכת. זוגיות היא מערכת היחסים המורכבת ביותר והקרובה ביותר והאמון הוא אחד המרכיבים החשובים ביותר במהותה. בניית אמון בין בני זוג מתחילה עם ההיכרות ביניהם ומתחזקת ככל שהקשר מעמיק, עד כדי כך שהם חשים כיחידה אחת.

לא פעם זוגות במשבר מרגישים שמעבר לפגיעה ביחסים יש תחושה שחלק מהם נלקח ושהם צריכים לבנות את עצמם מחדש כיוון שהתרגלו לראות את עצמם בשניים. הקשר הקרוב והאינטימי בין בני זוג עומד לא פעם במבחנים הקשורים ביחסים בין שני אנשים שונים. דווקא קשר לאורך זמן מצריך תחזוקה גדולה יותר מאשר קשר התחלתי, שכן ההתלהבות של ההתחלה משככת חלק מהשונות.

בעיות היכולות ליצור חוסר אמון בזוגיות

בני זוג בתחילת דרכם בונים את האמון ביניהם צעד אחר צעד ועדיין בודקים זה את זה. עם הזמן, כשהזוגיות מתחזקת ולאחר תקופה מסוימת, האמון בין בני הזוג מתחזק והם מרגישים פחות צורך לתחזק אותו. כמו כל דבר שלא מתחזקים לאורך זמן, גם זוגיות יכולה להיקלע למשבר כשאחד מבני הזוג חש שהמרחב הבטוח שבין שניהם התערער.

בעיות אמון בזוגיות יכולות להיות על רקע של ריבים, בגידה, משבר אחרי לידה, משברים אישיים רגשיים, פיטורים, בעיות בתחום ניהול הכספים, בעיות בחיי המין, חוסר הסכמה בנושאים של הורות, משברים עם בני משפחה אחרים, תחומי פנאי, ניהול זמן ועוד.

המשבר בין בני זוג יכול להיות עמוק וארוך זמן, אך גם יכול להיות פתאומי או עוצמתי ולערער את יציבות הקשר.

מה עושים כשיש משבר אמון בזוגיות?

כשיש מערכת יחסים בין שני אנשים בדרך כלל יש אי אילו מריבות, כעסים, חוסר הסכמות במהלך השגרה, וזה טבעי ומובן, שכן שני אנשים לא תמיד יכולים לראות עין בעין את המציאות. למרות ההבנה שבזוגיות יכולות להיות מהמורות מדי פעם, חשוב איך רבים וגם איך מסיימים את הריבים.

משברים יכולים להיות שלב בונה ביחסים אם לומדים מהם על היכולת להקשיב לבן הזוג, להבין מה מפריע לו ולנסות לראות את המצב מעיניו שלו. אבל לא פעם משבר קטן יכול להפוך לסערה גדולה שהולכת ומחריפה, שאליה נשאבים גם אירועים ומצבים וכעסים מן העבר ואז יכול להיות שבר שקשה יהיה לאחות.

אמון בזוגיות תמונה

משבר אמון על רקע בגידה בזוגיות

האמון בין בני זוג הוא הבסיס למערכת היחסים, כיוון שכל אחד מהם מוותר על המגננות וסומך על השני, חולק איתו את החיים ורואה בו מישהו שאפשר להישען עליו בעת צרה. משבר באמון מערער את כל מה שידענו על בן הזוג, שחשבנו שאנחנו מכירים אותו ופתאום מתגלה צד אחר ואדם אחר וזה מאכזב ומטלטל.

משברי אמון רבים בין בני זוג מגיעים על רקע של בגידה של אחד מבני הזוג, ולפעמים זה מוביל לפירוק הקשר, גם אחרי שנים רבות. בגידה באמון בזוגיות יכולה להיות בגידה חד־פעמית, רומן מתמשך או שקרים שהתגלו ומידע חדש שמערער את האמון.

האם יש דרך להחזיר את האמון בין בני זוג?

לשאלה איך מחזירים אמון בין בני זוג יש כמה תשובות, אך החשובה שבהן היא הרצון של בני הזוג לשמר את מערכת היחסים. בכל נושא הבגידה באמון יש כעסים וחוסר יכולת לראות את המציאות מעבר לפגיעה הכואבת, יש רצון לנתק ולהתנתק, לברוח ולא לראות. במצב כזה של פגיעה קשה מאוד לבנות אמון מחדש או להקשיב לצד השני. אבל אם יש רצון להישאר יחד ניתן באמצעות טיפול זוגי להחזיר את האמון ולשקם את היחסים.

טיפול רגשי זוגי יכול להיות המקום הבטוח והניטרלי להעלות בו את הבעיות הקיימות ואת הקשיים הגורמים לחוסר אמון בזוגיות. המטרה היא לא להטיח עלבונות זה בזה אלא להקשיב לצד השני, להכיל ולנסות לעבד יחד עם המטפל או המטפלת את הקשיים כדי לגשר על הפערים.

טיפול זוגי יכול להיות ממוקד וקצר יחסית, ובו מתרכזים בפתרון של בעיה ספציפית שגרמה לקרע ולחוסר אמון. ברוב המקרים בטיפול זוגי מתעסקים בהווה ובצורך לשקם את היחסים בעקבות משבר אמון בזוגיות. עם זאת, לפעמים המשבר הוא רק קצה קרחון של בעיות עמוקות יותר שטואטאו מתחת לשטיח זמן רב ועלו בגלל אירוע מסוים.

הייעוץ הזוגי מתקיים כששני בני הזוג נמצאים בשיחה עם המטפל במסגרת של פסיכותרפיה בניסיון לטפל במגוון בעיות התנהגותיות ורגשיות. ישנן כמה שיטות לטיפול זוגי, בהן טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT) שנמצא יעיל בהתמודדות עם אירועים בהווה. שיטה נוספת ויעילה היא טיפול ממוקד רגש EFT) ) המיועד לשפר את התקשורת בין בני הזוג.

כדי שטיפול זוגי יצליח, כל סוג של טיפול, יש חשיבות לשיתוף הפעולה של בני הזוג בהגעה סדירה למפגשים, ברצון להקשיב זה לזה, לשתף פעולה עם המטפל כדי להחזיר את מערכת היחסים למצב תקין. אם רוצים למנוע פרידה ולתת הזדמנות לקשר, חשוב לפנות לטיפול אינטנסיבי ומהיר לפני שמגיעים לנקודת האל חזור ושוברים את הכלים.