אינטימיות בזוגיות

רגע לפני ששוברים את הכלים – כדאי לקרוא את המדריך שלנו בנושא אינטימיות זוגית, לבדוק את רשימת המטפלים הזוגיים ולפנות לטיפול זוגי.

אינטימיות בזוגיות איור

חוסר אינטימיות בזוגיות עלול להוביל לפרידה

הקשר הזוגי מתחיל באושר, בהתרגשות, במשיכה מינית ובאינטימיות שהולכת וגוברת. אבל לפעמים הזמן, השגרה, הרחבת המשפחה ושאר דאגות היום יום גורמים למתחים, לכעסים, לעייפות ופוגעים בתשוקה המינית בין בני הזוג. חוסר אינטימיות בזוגיות יכול לקרות ולהיות זמני, ויכול להיות מצב מתפתח שאם אינו מטופל, בני זוג יכולים למצוא עצמם חיים במשך שנים בזוגיות ללא תשוקה או אף נפרדים.

לאורך שנים בני זוג יוצרים משפחה הכוללת שגרת יום, גידול ילדים, עבודה, לימודים ושאר פעילויות הכרחיות, והזמן הזוגי לעיתים נדחק הצידה. יחד עם הבילויים והיציאה מהשגרה, גם התשוקה שהייתה בעבר הופכת לזיכרון רחוק ובני זוג מוצאים עצמם חסרי ריגוש מיני.

מהי אינטימיות זוגית?

כל בני האדם רוצים אינטימיות ושיתוף עם אדם קרוב נוסף. יש בכך הסרת חלק מהמגננות שלנו, הישענות ושיתוף בחיים כדי להימנע מבדידות. החשיבה על אדם אחר קרוב, על הכנות, הפתיחות, ההקשבה תוך הבעת רגשות פנימיים הופכת אותנו לרכים יותר ושלמים יותר.

כל הבעת הרגשות הזו מתבטאת באופן מילולי, במגע, בקרבה גופנית ללא חשש משיפוט. יחסים אלה המלווים בפתיחות ושיתוף, מצריכים גם ויתור על הפחד מפני הפגנת חולשה, מפני ביקורת, מפני גילוי של קושי ומאפשרים חשיפת מחשבות אינטימיות ותשוקות.

כשאין בין בני הזוג יריבות, עוינות, מאבקים וציניות, ניתן לקיים מערכת יחסים המושתתת על כבוד הדדי ועל אכפתיות זה כלפי זה. בני זוג הנמצאים יחד מתוך בחירה ובוחרים בכך בכל יום מחדש ללא סיבות וגורמים כלכליים או משפחתיים, נמצאים במערכת יחסים קרובה המאפשרת להם לשתף ולדאוג זה לזה. כשאדם יודע שהוא יכול לבטוח בבן הזוג ולהיות פתוח וחשוף וכשהקשר הזה הוא הדדי, מתקיימת בו אינטימיות זוגית טובה.

חוסר תשוקה בזוגיות – איך יודעים שיש בעיה?

אין ספק שהמבט הראשון, הרגע שבו אדם רואה אדם אחר ורוצה בקרבתו הוא רגע ששייך לאותה סיטואציה ולאותה תקופה ראשונה של חיזור וגילוי. במערכת יחסים קבועה לאורך הזמן אותם פרפרים שמרגישים בתקופה הראשונה באופן טבעי משתנים, ומערכת היחסים הופכת למשהו אחר, יציב יותר ופתוח יותר, אך גם שונה מאותם רגעים ראשונים.

זה בהחלט טבעי וחלק מהחיים, אבל עולה השאלה האם הזוגיות הזו פחות טובה? האם זה מצביע על בעיה ועל כך שהאינטימיות בזוגיות אבדה לנצח? בני זוג המקיימים קשר משפחתי שבו הם שותפים לגידול הילדים ולדאגה לבית ולפרנסה נפגשים בדרך כלל בסוף היום והשגרה היא חלק מחייהם. יכול להיות מצב שבו תדירות יחסי המין אינה כפי שהייתה בעבר וייתכן שההתלהבות והתשוקה אינם כפי שהיו.

בעיה של חוסר תשוקה בזוגיות קיימת לא רק בקרב בני זוג לאחר שנים רבות יחד, אלא היא מנת חלקם גם של צעירים מיד לאחר הנישואים ואף רווקים שחשים שההתלהבות שחשו כלפי בני הזוג פחתה.

אינטימיות בזוגיות תמונה

האם אפשר להחיות את האינטימיות הזוגית?

השאלה הראשונה שעולה כשחושבים על טיפול זוגי בנושא של חוסר באינטימיות בזוגיות היא האם ניתן להבעיר שוב את האש, האם ניתן לחזור שוב לתשוקה ולמגע. אם קיימת מערכת יחסים של שיתוף, כבוד הדדי, אכפתיות ואהבה בין בני הזוג, לרוב ניתן להצליח להבעיר שוב את התשוקה ואת הרצון לקרבה פיזית.

לצורך זה יש להיות מודעים לבעיה, להניח את מנגנוני ההגנה בצד, לשתף, לרצות לשפר את המצב ולפנות לעזרה מקצועית שמתמחה בתחום אם לא מצליחים לעשות זאת לבד.

כיצד ניתן לטפל בחוסר אינטימיות בזוגיות?

כמו בכל דבר שרוצים לשנות או להשיג, נדרשת עבודה ותהליך מודע של שינוי – כך גם בנושא הזוגיות. חידוש האינטימיות בזוגיות הוא תהליך הדרגתי שצריך לבנות מחדש וליצור את הפתיחות והשיתוף בנושאים אישיים וחושפניים. דרושה לכך הקשבה, אמפתיה ורצון של שני הצדדים להגיע למטרה.

כדי שיוכל להתקיים שיח פתוח הכולל ראייה של הצד השני והקשבה, איש מקצוע המיומן בטיפול זוגי על נגזרותיו יוכל לנתב את השיח לפסים יעילים שיביאו לשינוי. במהלך טיפול זוגי, בני זוג יכולים להרגיש חופשיים לבטא את הרגשות האישיים והחושפניים ביותר ללא חשש מביקורת ולדבר על חולשותיהם.

סדנת אינטימיות זוגית

לפעמים כדי לעורר מצב רדום לאורך זמן צריך ניצוץ, ובסדנה אינטימית שבה מדברים על הכול ומסתכלים אחד לשני בעיניים ללא הסחת דעת של ילדים, בית ושגרה, אפשר לייסד חיבור חדש שיגרום ליחסים בין בני הזוג להמריא.

סדנת אינטימיות זוגית מתאימה לבני זוג שמעוניינים לבלות זמן אינטימי, להעמיק את התקשורת ביניהם, לקבל כלים וליווי מקצועי ליצירת יחסים קרובים ופתוחים. המטרה בסדנה אינטימית זוגית היא ליצור קשב לצרכים הפיזיים והנפשיים של כל אחד מבני הזוג במטרה להשיב את התשוקה בזוגיות ולקיים יחסי מין מספקים ומהנים.